Porównujemy trzech asystentów głosowych

Porównujemy trzech asystentów głosowych

Strona dostępna jest w dwóch wariantach (jasny i ciemny). Kliknij ikonę obok, aby natychmiastowo zmienić styl.
Dodano 23.05.2021 | Kategoria RTV AGD
✕ UKRYJ
Apple Homepod Mini - Nasz wybór
Nasz wybórApple Homepod Mini
Sprawdź cenę

Wprowadzenie

Inteligentne głośniki to jedno z najnowocześniejszych urządzeń multimedialnych. Za pomocą wbudowanego mikrofonu, urządzenia te pozwalają nam kontrolować dokładnie co się dzieje wokół nas i oprócz słuchania muzyki, możemy również wydawać rozkazy i dostosowywać nasze środowisko. Oczywiście wszystko to pod warunkiem, że kupimy właściwy produkt i powiążemy go z kompatybilnym sprzętem.

W jaki jednak sposób wybrać ten idealny asystent głosowy, aby oprócz wykonywania poleceń, oferował nam też niezwykle czysty dźwięk oraz wysoką głośność wraz z możliwością dostosowania sobie basów, oraz innych elementów dźwiękowych? Sprawdź teraz czym kierować się, aby wybrać najlepszy inteligentny głośnik!

Czym powinny charakteryzować się inteligentne głośniki?

Funkcjonalność i uniwersalność kluczowa

Inteligentny głośnik ma przede wszystkim służyć nam i wykonywać nasze polecenia. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że pierwszym i najważniejszym elementem jest zweryfikowanie pełnej funkcjonalności urządzenia. Produkty z niższej półki mogą co prawda oferować szereg możliwości, lecz samo wykonanie polecenia czy też sama jakość może odbiegać. Pod względem funkcjonalności ważna jest komunikacja oraz sposób nawiązania łączności.

Ekosystem lub system operacyjny - wybierz właściwy

Na rynku mamy do wyboru głośnik Siri, Google Assistant, a także od Amazona, czyli Alexe. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, a także oferuje nieco inną funkcjonalność. Dlatego musimy wiedzieć, czy zależy nam bardziej na odtwarzaniu Spotify, YouTube’a, czy może na innych serwisach. Co ciekawe, asystenci głosowi byli nieco ograniczeni z uwagi na utrudnione rozpoznawanie niektórych komend. Teraz jednak mamy do czynienia z o wiele bardziej zaawansowanymi systemami, dzięki czemu możemy bez problemu w pełni korzystać z produktów.

Kluczowa jest także kompatybilność

Urządzenia od Apple są przede wszystkim kompatybilne z systemem operacyjnym iOS, który obecny jest na smartfonach iPhone. Głośniki google nest, czyli rozwiązanie bazujące na systemie od Google, gwarantuje o wiele większą kompatybilność z Androidem. Głośniki od Amazon wykorzystują natomiast Alexę, czyli jeszcze innego asystenta. Tutaj możemy natomiast zauważyć o wiele bardziej zaawansowane urządzenia, co może także wpłynąć na ostateczną decyzję.

Który produkt będzie najlepszy? Oto ranking!

W zestawieniu pojawił się Amazon Echo Dot 4

Pierwszy inteligentny głośnik to model Dot 4, który to oferuje zarówno komunikację za pomocą Bluetooth, jak i Wi-Fi. Ze złącz audio, wyposażono go w standardowego jacka 3,5 mm. Opcja ta pozwala nam włączyć muzykę, odczytać wiadomości, a także zaprezentować szereg informacji - a to wszystko za pomocą obsługi głosowej.

Amazon Echo Dot 4
Amazon Echo Dot 4

Ciekawym dodatkiem jest oczywiście kompatybilność z innymi urządzeniami typu smart. Tak, więc jeśli w domu znajdują się gadżety kompatybilne z ekosystemem od Amazona, to będziemy mogli kontrolować, na przykład, żaluzje czy światła. Urządzenie wyposażono również w szereg ciekawych funkcji, jak na przykład możliwość ustawienia notatnika, stworzenia listy zakupów, czy też dodania wydarzenia, które później pojawi się w kalendarzu, a Echo Dot 4 powiadomi nas o jego zbliżającym się terminie.

Nie możemy też zapomnieć o tym, że asystent głosowy, a mianowicie Alexa, oferuje nam ogromną liczbę funkcji, w tym Fire TV. Oznacza to, że głosowo będziemy mogli włączyć film. Problematyczna wydaje się jednak krótka lista inteligentnych urządzeń, które współpracują z produktem od Amazon.

✅ Zalety

 • Możliwość kontroli inteligentnych urządzeń za pomocą komunikatów głosowych
 • Wysoka kompatybilność z wieloma aplikacjami
 • Fire TV, obsługa filmów
 • Szereg funkcji dodatkowych, w tym powiadomienia

❌ Wady

 • Ograniczenia liczba inteligentnych urządzeń współpracujących z modelem

Gdzie kupić Amazon Echo Dot 4?

SklepCenaWysyłka z
Ceneood 190 złPolska

Kolejny głośnik Amazon, który warto rozważyć, to Amazon Echo 4, czyli nieco większa i bardziej zaawansowana propozycja od poprzednika

Echo 4 wydany został nie tak dawno temu, bo zwiastuje on pojawienie się czwartej generacji. Jest to powiększona i o wiele mocniejsza wersja Echo 4 Dot. Co ciekawe, kupując Echo 4, możemy dopłacić nieco więcej, aby w zestawie pojawiły się właśnie dodatkowe wersje modeli pomniejszonych. Możemy je potem połączyć i stworzyć system multimedialny gwarantujący obsługę w każdym pokoju.

Amazon Echo 4
Amazon Echo 4

Tak jak i w Dot 4, otrzymujemy tutaj ogromną liczbę funkcjonalności. Jest on także kompatybilny z domowymi systemami inteligentnymi, które przygotowane zostały przez Zigbee oraz współpracują z Sidewalk.

Inną zaletą czwartej generacji głośnika Amazon jest jego komunikacja. Mamy tutaj do czynienia z dwupasmowym systemie WiFi, który działa zarówno w przypadku sieci 2.4 oraz 5 GHz. Nie możemy też zapomnieć o tym, że w przypadku połączenia telefonu z urządzeniem, odbywa się to za pomocą modułu Bluetooth. Jeśli wolimy staroświecko włączyć muzykę, to otrzymujemy też klasyczne wejście audio jack 3.5 mm. Jak na taką cenę amazon echo czwartej generacji oferuje niezwykle zaawansowane rozwiązania. Podobnie jak u poprzednika, problemem będzie tutaj kompatybilność wyłącznie z jednym systemem Smart Home.

✅ Zalety

 • Ogromna liczba funkcjonalności
 • Możliwość zakupu pełnego zestawu wraz z pomniejszymi wariantami modelu
 • Pełna współpraca z Sidewalk oraz Zigbee
 • Zaawansowane połączenie WiFi

❌ Wady

 • Działa wyłącznie z jednym systemem Smart Home

Gdzie kupić Amazon Echo 4?

SklepCenaWysyłka z
Ceneood 419 złPolska

Jeśli nie interesuje nas recenzja Amazon Echo, to warto zapoznać się z konkurencją od Google, a mianowicie z najnowszą wersją Google Nest Audio

Oferta od Google Nest Audio gwarantuje nam design, który nieco różni się od innych produktów tego typu. W przeciwieństwie do sferycznych konstrukcji, mamy tutaj do czynienia z nieco bardziej standardowym designem. Produkt charakteryzuje się całkowicie nowym systemem audio, a także wieloma usprawnieniami w porównaniu do poprzedniej wersji.

Google Nest Audio
Google Nest Audio

Przede wszystkim warto zauważyć, że opcja ta gwarantuje możliwość wykorzystania funkcji parowania w duecie. W połączeniu z Chromecast oraz siecią multi-room istnieje możliwość stworzenia pełnego zestawu multimedialnego, który pozwoli na udźwiękowienie całego domu oraz możliwość kontroli inteligentnego sprzętu zdalnie z każdego pomieszczenia.

Co ciekawe produkt ten pojawił się w tym samym momencie co smart głośniki Nest Mini oraz Google Home Max. Jest on kompatybilny z pozostałymi, lecz musimy pamiętać o możliwości niezależnej pracy zdalnej przez cały czas. Jeśli chodzi o audio, to podobnie jak i u konkurencji wewnątrz sprzętu znajdują się woofery i tweetery, które odpowiadają za jakość dźwięku. Co ciekawe, w tym konkretnym przypadku odnotować możemy sporą poprawę, jeśli chodzi o bas. Niezwykle ciekawą funkcjonalnością jest Media EQ, czyli dopasowanie kolorystyki LED do gatunku muzyki.

✅ Zalety

 • Chromecast oraz sieć multi-room
 • Pełne wsparcie Media EQ
 • O wiele bardziej dopracowany system audio odpowiadający za jakość dźwięku
 • Współpraca z 21 językami, w tym z językiem polskim

❌ Wady

 • Brak wypełnienia przestrzeni dźwiękiem wykorzystując w tym celu analizę pomieszczenia

Gdzie kupić Google Nest Audio?

SklepCenaWysyłka z
Ceneood 525 złPolska

Bardziej nas interesuje głośnik Apple? W takim razie sprawdź Apple HomePod Mini

Miniaturowa wersja HomePod gwarantuje nam niemalże wszystko, czego tak naprawdę oczekujemy od standardowego multimedialnego sprzętu inteligentnego. Znajdziemy tutaj przede wszystkim bardzo dobrze zaprojektowany system audio, a także ogromną ilość funkcjonalności. Przede wszystkim mamy do dyspozycji tak zwany multi-room audio, czyli możliwość połączenia z innymi HomePodami.

Apple HomePod Mini
Apple HomePod Mini

Oprócz tego możemy też liczyć na najnowszą wersję Siri i oczywiście możliwość kontroli inteligentnymi urządzeniami w domu (np. robot sprzątający) z poziomu głośnika. Za to odpowiada Smart Home Hub. Inną zaletą jest także domowy Intercom, czyli możliwość komunikacji za pomocą głośników z innymi głośnikami.

Niestety, w wersji mini nie znajdziemy tak istotnych funkcji, jak na przykład, świadomość przestrzenna, która dostępna jest w Amazon Echo czwartej generacji. Dodatkowo brak innej kluczowej opcji, a mianowicie kompatybilności z opcją kina domowego.

✅ Zalety

 • Domowy Intercom
 • Pełna kompatybilność z innym urządzenia w celu stworzenia multi-roomu
 • Smart Home Hub, czyli możliwość sterowania urządzeniami inteligentnymi głosowo

❌ Wady

 • Brak funkcji świadomości przestrzennej

Gdzie kupić Apple HomePod Mini?

SklepCenaWysyłka z
Ceneood 559 złPolska

Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem będzie natomiast Apple HomePod

Jeśli pragniemy wyposażyć się w urządzenie, które jest w stanie bezproblemowo zagwarantować nam wszystkie funkcje i opcje kontrole, to najlepiej wybrać HomePod, czyli najnowszą wersję głośnika smart od Apple. Jest to produkcja wyposażona w bardzo wydajny woofer, który wspierany jest przez aż 7 tweeterów. To przekłada się na niespotykaną dotąd jakość dźwięku.

Apple HomePod
Apple HomePod

W przeciwieństwie do wersji mini tutaj mamy do czynienia ze świadomością przestrzenną, a więc z opcją pozwalającą na dostosowanie dźwięku do danego pomieszczenia. Oprócz tego warto również wymienić funkcję Home theater, które współpracuje z Apple TV 4K. To natomiast pozwala na odtwarzanie filmów oraz sterowanie głośnością.

Oczywiście wciąż do naszej dyspozycji są takie opcje jak Intercom, a także Smart Home Hub. Nie zapominajmy o możliwości utworzenia multi-rooma z innymi urządzeniami z tej serii. Z wad należy wymienić natomiast dosyć ograniczoną kompatybilność, a także brak wsparcia dla języka polskiego.

✅ Zalety

 • Świadomość przestrzenna
 • Współpraca z Apple TV 4K oraz HomeTheater
 • Wiele funkcji standardowych dla Apple, w tym Intercom
 • Pełna kontrola nad zestawem HomeKit
 • Bardzo dobra jakość dźwięków nisko i wysokotonowych

❌ Wady

 • Brak wsparcia dla języka polskiego
 • Ograniczona kompatybilność

Gdzie kupić Apple HomePod?

SklepCenaWysyłka z
Ceneood 1 599 złPolska

Podsumowanie

Zanim podejmiemy decyzję, należy przede wszystkim pamiętać o tym, że każdy asystent ma swoje wady i zalety. Zakup głośnika google home będzie zdecydowanie polecany dla osób z Androidem. Amazon to rekomendacja dla osób szczególnie zainteresowanych amerykańskimi urządzeniami typu smart. Apple to przede wszystkim opcja skierowana dla urządzeń z Apple TV oraz z HomeKit. Jeśli chodzi o same głośniki, to ich funkcjonalności są do siebie zbliżone i to od nas zależy na co dokładnie położymy większy nacisk.

Autor: AnnaZdjęcie główne: Unsplashapplealexagoogle homeasystenci