Jak skutecznie odkamienić ekspres do kawy? Nasze propozycje

Jak skutecznie odkamienić ekspres do kawy? Nasze propozycje

Strona dostępna jest w dwóch wariantach (jasny i ciemny). Kliknij ikonę obok, aby natychmiastowo zmienić styl.
Dodano 23.03.2022 | Kategoria RTV AGD
✕ UKRYJ
Odkamieniacz Saeco - Nasz wybór
Nasz wybórOdkamieniacz Saeco
Sprawdź cenę

Wprowadzenie

Każdy sprzęt, jaki kupimy, wymaga po pewnym czasie konserwacji. O wiele lepiej jest raz na jakiś czas go wyczyścić niż już po roku wymienić, wydając nasze pieniądze. Dotyczy to też ekspresów do kawy, które co prawda nie wymagają zaawansowanych prac konserwacyjnych, lecz trzeba je czyścić.

Jest to szczególnie istotne w naszym klimacie, gdzie wykorzystujemy wodę twardą, która to charakteryzuje się wysoką zawartością magnezu, soli i wapnia. Z tego powodu bardzo często dochodzi do powstawania kamienia. Jest on zmorą każdego urządzenia sanitarnego, a także sprzętu AGD dużego, jak i małego. W tym oczywiście ekspresów do kawy. Wiele osób zatem pyta jak odkamienić ekspres? W tym artykule opowiemy o wszystkim, lecz najpierw sprawdźmy parę podstaw.

Czy twarda woda jest dla nas groźna?

Zanim dowiesz się jak odkamienić ekspres do kawy, warto dowiedzieć się czy jest to dla nas bezpieczne. Problem z wysokim stopniem twardości wody dotyczy tak naprawdę 80% polskich gospodarstw domowych. Niektóre osoby twierdzą nawet, że z uwagi na nieestetyczność takiego nalotu, woda z dużą ilością kamienia może być nawet niebezpieczna. Choć rzeczywiście kamień jest bardzo niebezpieczny i znacząco skraca żywotność urządzeń, tak nam nie powinien w żaden sposób zaszkodzić.

Naloty, które pojawiają się na naszym sprzęcie, to nic innego jak sole wapnia i magnezu. Te natomiast minerały są bardzo często uzupełniane przez nas za pomocą medykamentów czy suplementów z uwagi na częsty ich niedobór w organizmie. Nie powinniśmy więc obawiać się tego, że woda taka nam zaszkodzi.

Źródło: Pexels - Chevanon Photography
Źródło: Pexels - Chevanon Photography

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku urządzeń. Nalot ten prędzej czy później zacznie osadzać się na grzałce, przez co jej efektywność zacznie się zmniejszać. Oprócz tego, przepustowość rur także może zostać znacząco ograniczona. W przypadku ekspresów do kawy, istnieje wiele innych komponentów, które na pierwszy rzut oka są niewidoczne, a które mogą ulec uszkodzeniu. 

Czym odkamieniać ekspresy do kawy?

Każde urządzenie znajdujące się w naszym gospodarstwie domowym będziemy odkamieniać w różny sposób. Bardzo często jednak do tego procesu wymagany jest stosunkowo niedrogi i łatwo dostępny odkamieniacz do ekspresu. Są to specjalne preparaty, które w zależności od producenta mogą być sprzedawane w formie saszetek czy też jako płyn. Nierzadko zdarzają się też odkamieniacze w tabletkach.

Przeglądając dostępną ofertę warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość oferowanego preparatu. To oczywiście wpływa na skuteczność radzenia sobie z osadem, a także na bezpieczeństwo. Nie mniej istotny jest sposób obsługi i prostota działania, a także uniwersalność.

Które propozycje warto przejrzeć? Sprawdź renomowany wybór, a mianowicie odkamieniacz DeLonghi

Jeśli zastanawiacie się jak odkamienić ekspres DeLonghi, to jednym z najlepszych sposobów jest wybranie przedmiotu rekomendowanego przez producenta ekspresu. Opracowane specjalnie w walce z kamieniem w przypadku urządzeń DeLonghi to tak naprawdę ekologiczny płyn, który jest dostępny w różnych wariantach - od średnio wydajnego, po nieco lepszą opcję i tą najwydajniejszą, którą oznacza się symbolem SER3018.

Odkamieniacz DeLonghi
Odkamieniacz DeLonghi

Produkt jest w pełni przyjazny środowisku, a dzięki zastosowaniu odpowiedniej kompozycji składników mamy pewność, że nie uszkodzimy urządzenia, a po użyciu nie będziemy musieli martwić się przykrym zapachem lub odmiennym smakiem naszego napoju.

Jak odkamienić ekspres do kawy DeLonghi przy użyciu tego preparatu? Wystarczy stosować się do instrukcji zamieszczonej zarówno na ulotce, jak i w instrukcji obsługi posiadanego przez nas modelu ekspresu do kawy.

✅ Zalety

  • Prosta, intuicyjna obsługa
  • Renomowana marka
  • Najwyższa wydajność

Gdzie kupić odkamieniacz Delonghi?

SklepCenaWysyłka z
Ceneood 37,70 złPolska

Odkamieniacz Boscha to kolejna alternatywa, którą warto stosować

Jeśli nie wiemy jaki odkamieniacz do ekspresu Siemens wybrać, to Bosch przychodzi nam z pomocą. Te dwie marki współpracują przy produkcji ekspresów do kawy, jak i środka odkamieniającego, dlatego jest to stosunkowo bezpieczne rozwiązanie zarówno dla ekspertów marki Siemens, jak i tych przygotowanych przez Boscha.

Odkamieniacz Bosch
Odkamieniacz Bosch

Opisywany preparat bazuje na silnie czyszczących kwasach. Znajdziemy tutaj kwas sulfaminowy, którego stężenie wynosi od 5 do 15%, a także kwas fosforowy ze stężeniem nieco poniżej 5%. Ich zadaniem jest usunięcie kamienia i osadu wapiennego nie tylko z samej grzałki, ale też z innych komponentów, które mają styczność z wodą. Podobnie jak odkamieniacz do ekspresu DeLonghi, tak i ten oferowany jest w zbiorniczku o pojemności 500 ml. To pozwala na pięciokrotne użycie środka odkamieniającego.

✅ Zalety

  • Duża pojemność
  • Bardzo dobrze dobrany skład
  • Wysoka skuteczność

Gdzie kupić odkamieniacz Boscha?

SklepCenaWysyłka z
Ceneood 37,99 złPolska

Następny w kolejce jest odkamieniacz Saeco

Kolejny raz mamy do czynienia z odkamieniaczem w formie płynu. Ten natomiast stosuje się przede wszystkim do urządzeń marki Saeco, ale nie tylko. Z uwagi na to, że marka współpracuje z Philipsem, możemy też wykorzystać ten preparat do czyszczenia ekspresów do kawy czy też innych urządzeń typu małe AGD przygotowanych przez holenderskiego producenta.

Odkamieniacz Saeco
Odkamieniacz Saeco

Ten odkamieniacz do ekspresu Saeco dostępny jest co prawda w mniejszym opakowaniu, bo tylko 0,25 l. Jednakże, jest on niezwykle skuteczny, a jego intensywne działanie, a następnie ochrona, pozwala na wydłużenie interwałów pomiędzy odkamienianiem do nawet 6 miesięcy.

✅ Zalety

  • Właściwości ochronne
  • Możliwość wydłużenia przerw między odkamienianiem do nawet 6 miesięcy
  • Uniwersalne stosowanie

Gdzie kupić odkamieniacz Saeco?

SklepCenaWysyłka z
Ceneood 18,60 złPolska

Podsumowanie

Teraz wiesz jak odkamienić ekspresy wielu marek i jakich preparatów najlepiej używać w poszczególnych sytuacjach. To, czy zdecydujemy się na płyn, tabletki czy saszetki, zależy przede wszystkim od tego jak często zamierzamy korzystać ze sprzętu i z jak mocnymi zabrudzeniami mamy do czynienia.

Autor: AnnaZdjęcie główne: Pexels; Ketut Subiyantoodkamieniacz do ekspresu w domujaki odkamieniacz do ekspresunajlepszy odkamieniacz do ekspresu w domunajlepszy odkamieniacztani i dobry odkamieniacz do ekspresu