TOP 6 szczoteczek sonicznych

TOP 6 szczoteczek sonicznych

Strona dostępna jest w dwóch wariantach (jasny i ciemny). Kliknij ikonę obok, aby natychmiastowo zmienić styl.
Dodano 1.12.2020 | Kategoria RTV AGD

Ranking szczoteczek sonicznych - wprowadzenie

Posiadanie pięknego uśmiechu idzie w parze z dbaniem o zdrowie jamy ustnej, które wymaga regularnych wizyt u stomatologa, ale przede wszystkim codziennego szczotkowania zębów. Istotna jest nie tylko regularność, ale także technika i czas, jaki czynności mycia zębów poświęcamy. Pomóc w tym mogą nam szczoteczki soniczne do zębów, dostępne w różnych cenach i modelach. Aby ułatwić wybór, stworzyliśmy ranking, najlepszych naszym zdaniem, szczoteczek sonicznych obecnych na rynku. Poniżej dowiesz się również jak działa szczoteczka soniczna oraz jak używać szczoteczki sonicznej.

Nowoczesna szczoteczka soniczna vs. szczoteczki elektryczne

Na wstępie warto zwrócić uwagę na pewien szczegół mogący mieć znaczenie przy wyborze potencjalnej szczoteczki. Otóż niekiedy używa się zamiennie pojęć „szczoteczka soniczna” oraz „szczoteczka elektryczna”. Jednak istnieją małe różnice między nimi. Pierwsza dostrzegalna różnica to kształt główki, który w przypadku szczoteczki sonicznej podobny jest do kształtu zwykłej manualnej szczoteczki. W modelu elektrycznym mamy do czynienia z okrągłym kształtem główki. Jednak ważniejszą z punktu widzenia użytkowania różnicą jest zastosowana technologia czyszczenia zębów. W szczoteczkach elektrycznych czyszczenie zębów oparte jest na mechanicznym ścieraniu osadów, przebarwień i płytki nazębnej.

Sprawdź również dyson odkurzacz bezprzewodowy.

Główka urządzenia wprawiana jest w ruch oscylacyjno-rotacyjny oraz pulsacyjny (do około 10 000 ruchów oscylacyjnych i 40 000 ruchów pulsacyjnych w ciągu minuty). Natomiast technologia fal dźwiękowych charakteryzuje szczoteczki soniczne do zębów. Fale te wprawiają włosie szczoteczki w ruch wymiatający o wysokiej częstotliwości (nawet do 98 000 drgań na minutę). Umożliwia to skuteczne usunięcie (wzmacniane za pomocą generowanych przez ruch wymiatający mikrobąbelków ze śliny, pasty i wody) płytki nazębnej, osadów czy przebarwień. W dodatku ruch wymiatający w szczoteczkach sonicznych jest bezpieczny dla dziąseł. Natomiast w modelach elektrycznych istnieje ryzyko podrażnienia dziąseł, dlatego używając ich, należy zwracać większą uwagę na technikę szczotkowania i siłę nacisku.

Soniczne szczoteczki do zębów - na co zwrócić uwagę

Wybór idealnej dla nas szczoteczki sonicznej jest kwestią indywidualną i jest uzależniony od tego, czego wymagamy od używanego w przyszłości produktu. Przedstawiamy najistotniejsze, naszym zdaniem, czynniki, które warto rozważyć przed kupnem szczoteczki sonicznej:

Cena - chyba najważniejsze kryterium, jeżeli chodzi o wybór przyszłej szczoteczki. Jak się okazuje, dobre modele znajdziemy już za cenę poniżej 200 zł. Jednak w wielu wypadkach potwierdza się reguła, że im wyższa cena, tym więcej dodatkowych funkcji i dodatków załączonych do zestawu.

Czas ładowania urządzenia - zwykle mieści się w 12-24 godzinach.

Czas pracy na jednym ładowaniu - około 2-3 tygodni, w niektórych modelach nawet dłuższy. W większości modeli akumulator jest litowo-jonowy (Li-ION), co wpływa na dłuższą pracę urządzenia. Czas pracy będzie istotnym czynnikiem zwłaszcza dla osób, które nie będą korzystać z urządzenia w pojedynkę.

Prędkość szczoteczki sonicznej - wiele modeli pracuje z szybkością 31 000 obrotów na minutę, jednak zdarzają się szczoteczki szybciej działające.

Sprawdź również hulajnoga elektryczna xiaomi.

Jakość wykonania - m.in. to, czy soniczna szczoteczka jest wodoodporna i łatwa w konserwacji.

Liczba trybów pracy - szczoteczki soniczne do zębów różnią się między sobą liczbą trybów pracy, jaką są w stanie zaproponować potencjalnemu konsumentowi.

Funkcje - takie jak m.in. timer, regulacja prędkości, sensor nacisku, automatyczne wyłączanie, oraz czy szczotka soniczna do zębów ma możliwość połączenia z aplikacją w telefonie.

Dodatki załączone do szczoteczki - ilość wymiennych końcówek, etui podróżne, itp.

Wygląd

Najlepsze szczoteczki soniczne do zębów

Xiaomi Soocas X3U

Model od Xiaomi może pracować na 4 trybach (czyszczenia, wrażliwy, dla początkujących, wybielania) z prędkością 39 600 drgań na minutę. Mocny akumulator zapewnia pracę do miesiąca czasu bez konieczności ładowania. Dokładniejsze szczotkowanie zębów jest możliwe dzięki obecności inteligentnego timera przypominającego co 30 sekund pulsującym powiadomieniem o konieczności zmiany czyszczonego obszaru jamy ustnej.

Xiaomi Soocas X3U
Xiaomi Soocas X3U

Po 2 minutach urządzenie automatycznie się wyłącza. Xiaomi Soocas X3U dostępna jest w 3 wariantach kolorystycznych, a cały zestaw zawiera dodatkowo 3 końcówki i etui.

✅ Zalety

 • 4 tryby pracy
 • regulacja prędkości
 • długa praca na jednym ładowaniu
 • 3 końcówki oraz etui w zestawie
 • cena adekwatna do jakości

Xiaomi Soocas X3U gdzie kupić?

SklepCenaWysyłka z
Ceneood 199 złPolska

SEYSSO Carbon Basic

Model od SEYSSO ma nam do zaoferowania 3 tryby pracy: Clean, Soft i Massage. Ten ostatni umożliwia delikatniejsze czyszczenie zębów oraz wzmacniający masaż dziąseł. Szczoteczka ta charakteryzuje się dwoma stopniami prędkości na poziomie 62 000 oraz 82 000 drgań na minutę. Szczoteczka posiada również timer.

SEYSSO Carbon Basic
SEYSSO Carbon Basic

Akumulator litowo-jonowy pozwala za to na długą pracę urządzenia na jednym ładowaniu – nawet do 6 tygodni. Odpowiednio ukształtowane włókna główki szczoteczki pozwalają na bardziej precyzyjne dotarcie do każdego miejsca w jamie ustnej, a technologia dynamicznego oczyszczania DCT, oparta na szybkich ruchach wymiatających, pozwala na skuteczne usunięcie płytki nazębnej i przebarwień.

✅ Zalety

 • 3 tryby pracy
 • 2 poziomy prędkości
 • długa praca na jednym ładowaniu
 • cena adekwatna do jakości

❌ Wady

 • brak wskaźnika naładowania baterii
 • jedna końcówka w zestawie
 • brak etui

SEYSSO Carbon Basic gdzie kupić?

SklepCenaWysyłka z
Ceneood 229 złPolska

Szczoteczka soniczna ORAL B Pulsonic Slim One 2200

Propozycja od firmy ORAL-B jest w stanie pracować z prędkością 31 000 drgań na minutę na 2 trybach: na trybie czyszczenia codziennego oraz trybie wybielania. Akumulator umożliwia działanie urządzenia do 2 tygodni bez ładowania, a obecność wskaźnika naładowania pozwoli na kontrolowanie poziomu baterii w urządzeniu.

ORAL-B Pulsonic Slim One 2200
ORAL-B Pulsonic Slim One 2200

Model ten, podobnie jak poprzednie, posiada wbudowany 2-minutowy timer. Kolejnym atutem tej szczoteczki jest możliwość regulacji prędkości. W zestawie zawarte są 2 końcówki oraz etui podróżne.

✅ Zalety

 • 2 tryby pracy
 • szczoteczka soniczna z regulacją prędkości
 • cena adekwatna do jakości
 • etui podróżne i 2 końcówki

ORAL-B Pulsonic Slim One 2200 gdzie kupić?

SklepCenaWysyłka z
Ceneood 199 złPolska

Szczoteczka soniczna do zębów SEYSSO Carbon Professional

Kolejna pozycja od firmy SEYSSO ma nam do zaproponowania 3 tryby pracy: Clean, Soft oraz Whitening. Każdy z nich charakteryzuje się różną prędkością, odpowiednio 82 000, 62 000 i 96 000 drgań na minutę. Podobnie jak wcześniej opisany model z tej firmy, również model Carbon Professional pracuje do 6 tygodni na jednym ładowaniu z wykorzystaniem technologii dynamicznego oczyszczania DCT.

SEYSSO Carbon Professional
SEYSSO Carbon Professional

Szczoteczka ta posiada także wbudowany automatyczny timer ułatwiający kontrolę odpowiedniego czasu szczotkowania zębów. W zestawie otrzymujemy w dodatku 2 końcówki oraz magnetyczne etui podróżne z opcją ładowania.

✅ Zalety

 • 3 tryby pracy
 • 3 poziomy prędkości
 • długa praca na jednym ładowaniu
 • cena adekwatna do jakości
 • magnetyczne etui z opcją ładowania

❌ Wady

 • brak czujnika siły nacisku
 • brak wskaźnika naładowania baterii
 • duży rozmiar etui

SEYSSO Carbon Professional gdzie kupić?

SklepCenaWysyłka z
Ceneood 399 złPolska

Smilesonic EX

Szczoteczka Smilesonic EX może się pochwalić aż 5 trybami pracy: Clean (czyszczący), White (wybielający), Polish (polerujący), Gum Care (ochrona dziąseł) oraz Sensitive (delikatne mycie zębów szczoteczką soniczną). Urządzenie działa na 3 różnych prędkościach (62 000, 70 000 i 96 000 ruchów na minutę) w zależności od wybranego trybu.

Smilesonic EX
Smilesonic EX

Dodatkowe funkcje to automatyczna kontrola czasu szczotkowania oraz zapamiętywanie ostatnio wybranego trybu pracy. Akumulator litowo-jonowy pozwala na długie działanie urządzenia na jednym ładowaniu – do 2 miesięcy. Zestaw zawiera ponadto etui podróżne oraz cztery końcówki wymienne, każda z nich zróżnicowana pod względem rodzaju mycia. Model dostępny jest aż w 5 kolorach.

✅ Zalety

 • 5 trybów pracy
 • 3 poziomy prędkości
 • długa praca na jednym ładowaniu
 • cena adekwatna do jakości
 • etui podróżne wykonane z twardego materiału
 • sczoteczka soniczna posia 4 końcówki
 • elegancki design oraz szeroki wybór kolorów

Szczoteczka soniczna Smilesonic EX gdzie kupić?

SklepCenaWysyłka z
Ceneood 348 złPolska

Sczoteczka soniczna PHILIPS Sonicare DiamondClean 9000 HX9911/09

Kolejny, tym razem z najwyższej półki cenowej, model od Philips posiada 4 tryby pracy: Clean, White+, Gum Health i Deep Clean+. Może ona działać na 3 różnych stopniach intensywności do 62 000 drgań na minutę, wykorzystując technologię Dynamic Fluid Action pomagającą w skutecznym zwalczaniu zanieczyszczeń.

Sprawdź również opaska smartwatch.

Zaletą są wbudowany czujnik siły nacisku umożliwiający użytkownikowi poprawę techniki szczotkowania, a także sygnalizacja wymiany końcówki szczotkującej. Posiada wbudowany timer. W dokładnym i równomiernym oczyszczeniu całej jamy ustnej pomaga natomiast zegar okresowy Quadpacer, odmierzający 30-sekundowe okresy mycia każdej części jamy ustnej.

Sprawdź również młynek do kawy ręczny.

System EasyStart przez pierwsze 14 dni użytkowania szczoteczki pomaga w przyzwyczajeniu się do nowej technologii czyszczenia poprzez stopniowe zwiększanie swojej mocy działania.

PHILIPS Sonicare DiamondClean 9000 HX9911/09
PHILIPS Sonicare DiamondClean 9000 HX9911/09

Akumulator umożliwia pracę urządzenia do 2 tygodni bez konieczności ładowania. Ciekawą opcją jest na pewno możliwość połączenia szczoteczki z aplikacją mobilną, która pozwoli nam na śledzenie postępów w dbaniu o zdrowie jamy ustnej. Zestaw zawiera etui podróżne z możliwością ładowania USB, jedną końcówkę oraz szklankę z funkcją ładowania. Jednak można zdecydować się na tańsze rozwiązanie, Philips Sonicare DiamondClean White Box, który oprócz braku w zestawie szklanki i etui nie różni się prawie niczym (posiada dodatkowy tryb Sensitive oraz dwie końcówki, zamiast jednej).

✅ Zalety

 • 4 tryby pracy
 • 3 stopnie intensywności pracy
 • wbudowany czujnik nacisku
 • sygnalizacja wymiany końcówki
 • funkcje: zegar okresowy Quadpacer, system EasyStart
 • etui oraz szklanka z opcją ładowania
 • możliwość połączenia szczoteczki z aplikacją mobilną

❌ Wady

 • wysoka cena uzależniona obecnością dodatków
 • jedna końcówka w droższym wariancie

PHILIPS Sonicare DiamondClean 9000 HX9911/09 gdzie kupić?

SklepCenaWysyłka z
Ceneood 766 złPolska

Czy szczoteczki soniczne są dla nas bezpieczne?

Chociaż do wyboru mamy różne szczoteczki do zębów, soniczne cieszą się wyjątkowo dużą popularnością. Nie ma w tym nic zaskakującego, ponieważ polecają je dentyści i inni specjaliści zajmujący się higieną jamy ustnej. Mimo to są osoby mające wątpliwości, czy tego typu urządzenia rzeczywiście są w pełni bezpieczne i może ich używać każdy.

Soniczna szczotka do zębów z pewnością skuteczniej usuwa osad nazębny i inne zanieczyszczenia niż ta manualna. To oznacza, że jej zakup pozwala na lepsze zadbanie o swój uśmiech. Jak przekonują producenci, soniczne urządzenia są odpowiednie praktycznie dla każdego, niezależnie od wieku. Mogą po nie sięgać nawet osoby noszące aparat ortodontyczny czy też stosujące różnego rodzaju rozwiązania protetyczne.

Dzięki sonicznej technologii możliwe jest bardzo dokładne umycie zarówno zębów, jak i przestrzeni międzyzębowych. Szczoteczka podczas pracy wytwarza fale dźwiękowe o określonym natężeniu, a włosie główki wykonuje kilkadziesiąt tysięcy ruchów na minutę. W czasie mycia zębów powstają też mikrobąbelki składające się ze śliny i pasty. To zapewnia bardziej efektywne usuwanie zanieczyszczeń, zwłaszcza z trudniej dostępnych miejsc. Co więcej, dzięki mikrobąbelkom łatwiejsze staje się wydobycie składników aktywnych znajdujących się w paście do zębów oraz ich dokładne rozprowadzenie w jamie ustnej.

Po szczoteczkę soniczną mogą bez żadnych obaw sięgać nie tylko dorośli, ale i dzieci. Na rynku jest wiele modeli dostosowanych do potrzeb najmłodszych, które zachęcają maluchy do regularnego dbania o czystość zębów i zapobieganie próchnicy. Ze względu na to, że główka sonicznych sprzętów jest podłużna i podobna do tej w szczoteczkach manualnych, można łatwo się przyzwyczaić do zmiany. Używanie tego typu urządzeń nie jest kłopotliwe. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby nie przyciskać za mocno końcówki do szkliwa, pozwoli to na uniknięcie dyskomfortu. Warto również wybrać taką szczoteczkę soniczną, która ma kilka trybów pracy do wyboru. Wówczas sposób jej działania i intensywność mycia zębów każdy dostosuje do indywidualnych potrzeb. Należy podkreślić, że soniczne urządzenia są bezpieczne dla dziąseł. Wymiatająco-pulsacyjne ruchy włosia zapewniają im ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, do których mogłoby dojść podczas intensywnego mycia szczoteczką manualną. Przebarwienia i zanieczyszczenia są usuwane skutecznie, ale na tyle łagodnie, że nie trzeba obawiać się nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Technologia soniczna jest bez wątpienia bezpieczna. Wykorzystująca ją szczoteczka znacząco ułatwia dbanie o codzienną higienę jamy ustnej i ogranicza ryzyko rozwoju próchnicy. Ponadto dzięki takim sprzętom można zapobiec postępowi innych poważnych chorób przyzębia czy samych dziąseł. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapytać swojego stomatologa, czy mycie zębów szczoteczką soniczną rzeczywiście będzie najlepszym rozwiązaniem. Zdarzają się sytuacje, kiedy jej używanie nie jest wskazane, ale dotyczy to głównie osób borykających się np. z bardzo bolesną nadwrażliwością czy paradontozą w zaawansowanym stadium. W większości przypadków stosowanie szczoteczki sonicznej jest bardzo korzystnym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Soniczne szczoteczki przedstawione w naszym rankingu stanowią kroplę w morzu wszystkich możliwości obecnych na dzisiejszym rynku. Jednak trzeba się zgodzić z tym, że zakup szczoteczki sonicznej jest krokiem naprzód, jeżeli chodzi o poprawę lub utrzymanie higieny jamy ustnej. Ostateczny wybór należy do nas samych i będzie on podyktowany wymienionymi wcześniej czynnikami.

Sprawdź również nawilżacz powietrza ewaporacyjny.

Nasza rekomendacja: naszym absolutnym zwycięzcą jest szczoteczka soniczna do zebow Xiaomi Soocas X3U. Za mniej niż 300 zł dostaniemy produkt o wysokiej jakości i eleganckim designie w zestawie z etui oraz 3 wymiennymi końcówkami.

🦷 Czy szczoteczką soniczną można myć zęby z aparatem?

Tak, soniczna szczoteczka do zębów będzie doskonale radziła sobie z uzębieniem, na którym zamontowany jest aparat ortodontyczny.

✨ Czy szczoteczka soniczna niszczy szkliwo?

Badania wykazują, że szczoteczka elektryczna soniczna potrafi być o wiele bardziej delikatna dla zębów niż te dobrze nam znane szczoteczki manualne. Warto pamiętać, że szczoteczek sonicznych nie powinno dociskać się do zębów, wystarczy lekko je dotykać. Tak więc - szczoteczka soniczna nie niszczy szkliwa.

Autor: Sylwiaszczoteczka sonicznaszczoteczka xiaomixiaomi