Czym wyczyścić żelazko? Przegląd sposobów

Czym wyczyścić żelazko? Przegląd sposobów

Strona dostępna jest w dwóch wariantach (jasny i ciemny). Kliknij ikonę obok, aby natychmiastowo zmienić styl.
Dodano 18.03.2022 | Kategoria Usługi
✕ UKRYJ
Nasz wybórTechnicoll Sztyft
Sprawdź cenę

Wprowadzenie

Prasowanie zazwyczaj przebiega bezproblemowo. Jednakże, przez chwilę nieuwagi lub prasowanie nieodpowiedniego materiału możemy przypalić stopę żelazka. Choć nie będzie to duży kawałek, to znacząco wpłynie na jakość dalszego prasowania i może doprowadzić do uszkodzenia prasowanej tkaniny czy też do zniszczenia urządzenia. Warto więc wiedzieć czym wyczyścić przypalone żelazko, aby ograniczyć szkody i cieszyć się z dobrze wyprasowanych ubrań.

W dzisiejszym artykule omówimy alternatywne jak i te specjalistyczne sposoby. Oznacza to, że przedstawimy najczęściej wykorzystywane metody przy użyciu domowych składników. Oprócz tego, uwzględnimy sztyfty do czyszczenia żelazka, które opracowano z myślą o stopach wykonanych z różnych materiałów. 

Jak wyczyścić żelazko przypalone przy użyciu tego, co mamy pod ręką?

Bezpieczeństwo przede wszystkim, dlatego dzisiejsze sposoby są przygotowane w taki sposób, aby bezpiecznie pomóc w zagwozdce, jaką jest ubrudzona stopa żelazka. Co więcej, z poniższych metod może skorzystać tak naprawdę każda osoba z uwagi na dużą popularność wymaganych środków w naszych gospodarstwach domowych. Pamiętajmy, aby jednak korzystać z przedstawionych metod z rozwagą i mając na uwadze materiał stopki żelaza, aby tej nie uszkodzić.

 • Pierwszą ciekawą opcją jest skorzystanie z octu

Jeśli mamy do czynienia z żelazkiem o stopce teflonowej lub ceramicznej, to przede wszystkim warto skorzystać z octu. Wystarczy nieco nagrzać żelazko, a następnie pocierać stopkę szmatką nasączoną octem. Po czasie zabrudzenie powinno samo zejść. Oczywiście po zakończeniu czyszczenia należy przetrzeć powierzchnię mokrą ściereczką, aby pozbyć się octu.

Źródło: Unsplash - Precious Plastic Melbourne
Źródło: Unsplash - Precious Plastic Melbourne

 • Kolejna propozycja to… pasta do zębów

Aluminiowe żelazka możemy czyścić przy użyciu pasty do zębów. Musimy tutaj jednak uważać, aby pasta nie dostała się do otworów na parę, bo po zaschnięciu mogłaby je zatkać. Pastę wyciskamy na stopę żelazka, a następnie rozprowadzamy po powierzchni przy użyciu ściereczki lub szczoteczki - ale tylko z miękkim włosiem! Następnie wycieramy wilgotną ściereczką aż do sucha.

 • Soda oczyszczona dla stalowej stopki

Jeśli jesteśmy pewni co do materiału, z jakiego nasze żelazko ma wykonaną stopkę, to możemy też skorzystać z sody oczyszczonej. Materiał ten jest świetny do czyszczenia żelazka ze stalową stopką. Musimy jednak pamiętać, że inne powłoki może uszkodzić! Sypiemy sodę na wilgotną ściereczkę, a potem pocieramy powłokę żelazka. Innym sposobem będzie rozpuszczenie sody w wodzie.

Czym wyczyścić żelazko, jeśli zależy nam na profesjonalnym sprzęcie? Sprawdź sztyft do żelazka

Jeśli dalej nie jesteś pewien jak wybrać odpowiedni produkt czy też jak wyczyścić przypalone żelazko, to warto sprawdzić poniższe przedmioty. To ciekawe wybory, które oferują nam kompleksowe czyszczenie stóp żelazek tych zwykłych i parowych. Mają one za zadanie wyeliminować nie tylko brud czy osady z kamienia, ale także przypalone włókna czy też patynę, która osadza się na powierzchniach. Co więcej, sztyft ma też za zadanie nadać połysku i zadbać o właściwy poślizg. 

W jaki jednak sposób wybrać produkt odpowiadający naszym wymaganiom? Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to czy sztyft dostosowany jest do właściwego materiału stopy. Istnieją specjalne preparaty do stóp ceramicznych, stalowych, a także teflonowych czy innych, z których wykonuje się te powierzchnie. Są oczywiście bardziej uniwersalne rozwiązania, lecz to te specjalistyczne gwarantują większe bezpieczeństwo i pewność, że każde zabrudzenie zostanie wyeliminowane w sposób pewny i niezagrażający kondycji żelazka.

Oprócz tego, musimy też sprawdzić skład produktu i czy nie zawiera on chloru. Inne kluczowe elementy o znaczącym wpływie na jakość produktu to, między innymi, prostota obsługi czy też możliwość stosowania w przypadku żelazek parowych, gdzie są specjalne otwory na parę. 

Sprawdźmy więc pierwszą rekomendowaną opcję, a mianowicie Vigor Sztyft

Produkt w sztyfcie jest niezwykle prosty w nakładaniu. Ma on za zadanie wyczyścić i zabezpieczyć żelazko. Z uwagi na właściwości polerujące, nadaje też odpowiedni poślizg, co znacząco poprawia późniejszy komfort prasowania. Warto też zauważyć, że z uwagi na swój skład, środek od marki Vigor jest nietoksyczny dla środowiska.

Vigor Sztyft
Vigor Sztyft

Oferta ta jest komfortowa, a jej stosowanie bardzo proste. Wystarczy tylko ustawić żelazko w pozycji "wełna" lub nagrzać je do temperatury 110-130 stopni Celsjusza. Następnie należy wykorzystać ściereczkę, na której uprzednio umieszczono krople sztyftu. Zanim jednak przejdziemy do polerowania stopy żelazka, musimy poczekać, aż krople sztyftu wsiąkną w ściereczkę. Przy użyciu z żelazkami parowymi należy ręcznie wyczyścić otworki, ewentualnie skorzystać z funkcji parowania, aby zrobić to automatycznie.

✅ Zalety

 • Prosta aplikacja
 • Wysoka wydajność
 • Przyjazna środowisku

Gdzie kupić Vigor Sztyft?

SklepCenaWysyłka z
Ceneood 12,99 złPolska

Technicoll Sztyft to propozycja alternatywna, którą także warto mieć na uwadze

Propozycja ta oferuje nam znacznie więcej środka w podobnej cenie, to poprawia jego atrakcyjność na tle konkurencji. Sztyft ten przystosowany jest do pracy ze stopami nowoczesnymi (ceramicznymi) jak i ze stopami starszych typów. Warto też wspomnieć o skoncentrowanej formie, dzięki czemu wymagane jest mniej produktu, aby osiągnąć zamierzony efekt.

Technicoll Sztyft
Technicoll Sztyft

Preparat nie zawiera w sobie chloru, przez co jest bezpieczniejszy od konkurencyjnych sztyftów. Ponadto, bardzo prosto jest go nakładać, a przy tym nie stanowi on zagrożenia dla stopy. Sposób użycia jest bardzo podobny jak w przypadku poprzedniej opcji. Tutaj jednak wymagana jest wyższa temperatura - 150 stopni Celsjusza. Sztyftem pocieramy w miejscu zabrudzenia, a następnie przecieramy ręcznikiem papierowym, który ułożony został na twardym i niepalnym podłożu.

✅ Zalety

 • Bardzo prosta aplikacja
 • Duża pojemność i wysoka wydajność
 • Nie zawiera chloru

Gdzie kupić Technicoll Sztyft?

SklepCenaWysyłka z
Ceneood 10,99 złPolska

Metrox Sztyft to jeszcze inna opcja, o której warto wspomnieć

Solucja ta jest świetna przede wszystkim ze względu na swoją uniwersalność. Przedmiotu użyjemy zarówno w przypadku stóp w nowoczesnych żelazkach, jak i tych już wiekowych. Duża pojemność w połączeniu z bezpieczeństwem to kluczowe zalety tej opcji. Warto zauważyć, że skorzystanie z tego sztyftu jest niezwykle skuteczne w przypadku usunięcia elementów przypalonych.

Metrox Sztyft
Metrox Sztyft

Inną zaletą tej opcji jest też brak korozji po nałożeniu. Sama aplikacja jest bardzo podobna, co w przypadku poprzednio opisywanych produktów. Najpierw nagrzewamy żelazko, a następnie wcieramy sztyft i polerujemy przy użyciu gładkiej szmatki po twardym i niepalnym podłożu.

✅ Zalety

 • Bardzo dobrze usuwa przypalone elementy
 • Nie powoduje korozji
 • Wysoce uniwersalny

Gdzie kupić Metrox Sztyft?

SklepCenaWysyłka z
Ceneood 11,99 złPolska

Podsumowanie

Teraz wiesz jak wyczyścić żelazko i jakich preparatów użyć, aby zrobić to bezpiecznie. Właściwa pielęgnacja urządzenia prasującego jest bardzo ważna, bo to dzięki temu zadbamy o bezpieczeństwo nasze i naszych ubrań, a także nie doprowadzimy do rychłego uszkodzenia sprzętu.

Autor: AnnaZdjęcie główne: Pexels; Karolina Grabowskaczym wyczyścić żelazkoczym wyczyscic zelazko w domunajlepszy sposób czyszczenia żelazkadomowe sposoby czyszczenia żelazkajak wyczyścić żelazko