Wczasy na Bali - kiedy wyjechać?

Wczasy na Bali - kiedy wyjechać?

Strona dostępna jest w dwóch wariantach (jasny i ciemny). Kliknij ikonę obok, aby natychmiastowo zmienić styl.
Dodano 18.08.2021 | Kategoria Podróże
✕ UKRYJ
Wczasy na Bali - Polecamy
PolecamyWczasy na Bali
Sprawdź cenę

Wprowadzenie

Bali to jedno z tych miejsc na ziemi, które chce zobaczyć wiele osób. Panuje tam tropikalny klimat, który sprzyja odpoczynkowi. Są też piękne widoki i wiele atrakcji. Pobyt na Bali jest idealnym sposobem na to, aby rzeczywiście odpocząć i uciec, chociaż na chwilę, od codziennego pędu. Indonezyjska wyspa kusi turystów wysokimi temperaturami, które panują tam przez cały rok. Niemniej jednak, decydując się na wycieczkę w to miejsce, warto wziąć pod uwagę porę deszczową i wybrać najbardziej sprzyjający okres. Jak to zrobić?

Podróż na Bali — kiedy najlepiej się tam wybrać?

Wyspa Bali jest polecana turystom przez cały rok i co do zasady te rekomendacje są trafne. Niemniej jednak są miesiące lepsze i gorsze na odwiedzenie tego miejsca i warto być tego świadomym. Bali leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Wyspę wyróżniają małe amplitudy temperatury w ciągu roku. Wynoszą one przeciętnie 4-5 st. C., a to oznacza, że niemal przez 12 miesięcy jest tam równie gorąco i przyjemnie. Bali charakteryzuje się też dużą wilgotnością. Z uwagi na to, że wahania temperatury nie są znaczące, przez cały rok roślinność na wyspie jest bujna i zachwyca intensywnymi kolorami.

Najważniejsza kwestia, jaką musisz wziąć pod uwagę, planując wyjazd, dotyczy opadów. Na Bali występuje zarówno pora sucha, jak i deszczowa. Na najlepszą pogodę możesz liczyć od maja do września. Wtedy temperatura na wyspie jest wysoka, a słońce świeci niemal przez cały czas. Pojawiają się też opady deszczu, ale jest ich zdecydowanie mniej niż w innych miesiącach (zdarza się 3-9 dni deszczowych). Wilgotność w tym okresie wynosi przeciętnie 60%.

Pora deszczowa trwa na Bali od października do kwietnia. W tym czasie temperatura powietrza nieco się obniża. Średnio wynosi ona 26-27 st. C. Okres pory deszczowej związany jest też z większą wilgotnością.

Warto podkreślić, że pora deszczowa wcale nie oznacza, że deszcz występuje cały czas i znacznie uniemożliwia korzystanie z miejscowych atrakcji. Opady nie są ciągłe, trwają zazwyczaj kilka minut. Nierzadko występują w nocy, a nie za dnia. Częstotliwość pojawiania się deszczu zależy też od miejsca na wyspie. Więcej deszczu występuje na północy, mniej na południu. Intensywne i wysokie opady obserwowane są w centralnej części wyspy (ok. 3000 mm rocznie).

Bali, Autor: Silas Baisch
Bali, Autor: Silas Baisch, Źródło: Unsplash

Czy warto lecieć na Bali?

Większości osób nie trzeba szczególnie przekonywać do wyjazdu na Bali. Wystarczy, że zobaczą zdjęcia tej pięknej wyspy, aby pojawiła się chęć jej odwiedzenia. Podróż na Bali wiąże się nie tylko z podziwianiem niesamowitych krajobrazów, ale też z wieloma ciekawymi atrakcjami. Co warto zobaczyć na Bali?

  • Wodospady Sekumpul — nazywane ósmym cudem świata, tworzone przez siedem niezależnych kaskad. Najlepiej odwiedzać je w porze deszczowej, ale również w porze suchej robią ogromne wrażenie. To miejsce dla wszystkich tych osób, które kochają dziką przyrodę.
  • Małpi Las w Ubud — zachwyca roślinnością, oryginalnymi rzeźbami i starymi budowlami. Główną atrakcją są żyjące tam małpy, których jest kilkaset. Spacer wśród tych zwierząt połączony z podziwianiem dzikiej natury to naprawdę ciekawe doświadczenie.
  • Świątynia Pura Ulun Danu Bratan — znajduje się nad brzegiem jeziora Bratan i jest otoczona pięknym ogrodem. To świątynia hinduistyczna wybudowana w XVII w.
  • Pałac Pura Tirta Gangga — podzielony na 3 poziomy: boski, ludzki i przeznaczony dla demonów. Zachwyca zarówno pod względem otaczającej przyrody, jak i rozwiązań architektonicznych.

To tylko kilka z wielu zabytków i miejsc wartych zobaczenia na Bali. Na wyspie poza zwiedzaniem i plażowaniem dostępne są też inne atrakcje. Wśród nich popularnością cieszy się m.in.: trekking po polach ryżowych, różnorodne sporty wodne czy wspinaczki na wulkan. Monsunowy deszcz, jaki występuje na Bali, jest intensywny, ale nie trwa długo. Oznacza to, że każdy urlop, niezależnie od czasu, w jakim się odbywa, możesz spędzić w wymarzony sposób.

Jak zorganizować wakacje na Bali?

Wyjazd na indonezyjską wyspę możesz zaplanować samodzielnie, dbając o wszystkie szczegóły, lub wybrać opcję wyjazdu w ramach biura podróży. Wiele osób uważa, że wycieczka na Bali All Inclusive to dobry wybór. Bez wątpienia jest to wygodna opcja, ponieważ jedynym zadaniem pozostaje znalezienie najlepszej oferty. Taki wyjazd wiąże się jednak z dużymi kosztami i nie każdy może sobie na niego pozwolić. Wycieczka na Bali Last Minute może okazać się w takim wypadku dobrym rozwiązaniem. Cena wyjazdu w to egzotyczne miejsce jest niższa, a tym samym bardziej przystępna.

Podsumowanie

Dobrze zorganizowane wczasy na Bali to gwarancja zadowolenia i niezapomnianych wspomnień. Indonezyjska wyspa jest polecana na wakacje przez cały rok. Owszem, podczas planowania podróży trzeba uwzględnić kilka czynników, w tym pogodę, ale niezależnie od wybranej pory, miło spędzisz tam czas.

✈️ Kiedy najlepiej wyjechać na Bali?

Statystycznie najlepszym miesiącem na podróż na Bali będzie maj. Temperatura w maju to nawet 30° C, a wilgotność powietrza nie jest zbyt wysoka, co pozytywnie wpływa na samopoczucie. Warto również zauważyć, że w ciągu roku temperatura na Bali nie spada zwykle poniżej 26° C.

🤑 Ile kosztują wczasy na Bali?

Finalny koszt wczasów zawsze zależy od konkretnych wymagań podróżujących, w tym długości pobytu, wybranego hotelu, a także stylu życia. Bali może być zarówno budżetowym jak i ekskluzywnym kierunkiem podróży.

🌴 Co warto zobaczyć będąc na Bali?

Najciekawszymi miejscami na Bali są między innymi: Wyspa Nusa Penida, Małpi las w Ubud, Wyspy Gili, Tirta Empul Temple.

💉 Czy wyjeżdzając na Bali wymagane są szczepienia?

Przed wyjazdem na Bali należy wykonać szczepienia przeciwko tężcowi, błonicy, WZW A i B, a także durowi brzusznemu. Władze Indonezji sugerują również ochronę przed komarami, które mogą przenosić malarię. Wskazane jest również przyjmowanie leków przeciw tej chorobie.

Autor: AnnaZdjęcie główne: Pexels; Dimitri Dimpodróż na Baliwczasy na Baliodpoczynek Indonezja