Ciekawe miejsca do odwiedzenia na Zanzibar

Ciekawe miejsca do odwiedzenia na Zanzibar

Strona dostępna jest w dwóch wariantach (jasny i ciemny). Kliknij ikonę obok, aby natychmiastowo zmienić styl.
Dodano 6.08.2021 | Kategoria Podróże
✕ UKRYJ
Wakacje na Zanzibar - Polecamy
PolecamyWakacje na Zanzibar
Sprawdź cenę

Wprowadzenie

Wyspy, na których można spotkać egzotyczne zwierzęta, podziwiać wodę o niezwykłym odcieniu czy odpocząć w zupełnie innym niż nasz klimacie, cieszą się niesłabnącą popularnością. Jednym z najchętniej wybieranych celów podróży jest Zanzibar. Co warto zobaczyć na tej wyspie, kiedy najlepiej ją odwiedzić i jak przyjemnie spędzić czas? O tym przeczytasz poniżej.

Kilka praktycznych informacji

Zanzibar to wyspa położona na Oceanie Indyjskim, należąca do Tanzanii. Największe miasto nosi tę samą nazwę co cały archipelag (i sama wyspa). Na Zanzibarze walutą jest szyling tanzański, dlatego przed wyjazdem warto wymienić pieniądze. Nieoficjalnie Zanzibarczycy posługują się także amerykańskim dolarem, co znacznie ułatwia turystom płatności.

Przed wyjazdem dobrze skonsultować się z lekarzem, czy potrzebne będą dodatkowe szczepienia lub ubezpieczenia. Na Zanzibarze ryzyko występowania malarii jest znikome, ale mogą pojawiać się nowe zagrożenia, które warto skonsultować ze specjalistą.

Dominującą religią na wyspie jest islam. Oznacza to, że odwiedzając niektóre miejsca, należy dostosować się do tamtejszej kultury i obyczajów. Trzeba zadbać więc o odpowiedni strój — dół powinien sięgać za kolano, a ramiona muszą zostać zakryte. W przypadku kobiet przydatna może okazać się chusta lub pareo, które można wygodnie nosić w plecaku lub torebce i wyjmować, gdy będzie taka potrzeba.

Zanzibar — kiedy warto pojechać?

Zanzibar to wyspa, która kojarzy się ze słońcem, plażą i palmami. Jednak jak w większości egzotycznych miejsc, tak i tam panują pory deszczowe. Występują one dwa razy w roku. W tym czasie większość hoteli i kurortów jest zamknięta. Planując podróż, warto wziąć to pod uwagę. Pierwsza pora deszczowa to okres od początku kwietnia do końca maja. Druga przypada na czas od listopada do grudnia.

Średnie temperatury na wyspie to ok. 25 - 28 st. C. po drugiej porze deszczowej, 35 st. C. od stycznia do marca, a po pierwszej porze deszczowej wynoszą 25 st. C.

Najlepszym czasem na podróż na Zanzibar jest okres od czerwca do października. Można wtedy bez obaw zarezerwować hotel nad oceanem, z pięknym widokiem. Temperatura sprzyja kąpielom, opalaniu oraz zwiedzaniu.

Zanzibar, Autor: Gulen Erol
Zanzibar, Autor: Gulen Erol, Źródło: Unsplash

Ciekawe miejsca na Zanzibar

Planując wyjazd na Zanzibar, warto wcześniej zebrać informacje na temat ciekawych miejsc, które można odwiedzić. Na wyspie nie brakuje atrakcji, więc każdy będzie zadowolony i znajdzie odpowiedni sposób na spędzenie wolnego czasu.

Są dwa sposoby, aby udać się na Zanzibar. Biuro podróży może zorganizować wycieczkę od początku do końca, łącznie z noclegiem i przelotem. W ofertach wielu firm są dodatkowe atrakcje, wystarczy jedynie dopłacić odpowiednią kwotę. Osoby, które wolą samodzielnie decydować o wszystkich aspektach wyjazdu, mogą łatwo zorganizować go same. Na Zanzibarze do wyboru jest wiele hoteli oferujących różne ceny za pokoje w dowolnym standardzie. Co warto zobaczyć na wyspie?

Park Jozani

Funkcjonujący też pod nazwą Jozani Forest. Park położony jest na obszarze chronionym i jest to ostatnie miejsce, w którym zachowana została pierwotna roślinność wyspy. Można w nim jednak zobaczyć nie tylko florę, ale też faunę. Park jest znany głównie z małpek należących do gatunku gerezy trójbarwnej. Oprócz nich w Jozani Forest można spotkać wiele innych zwierząt, na przykład antylopy czy leopardy. Park zwiedza się z przewodnikiem, który pokazuje interesujące okazy flory i fauny oraz dzieli się ciekawostkami.

Safari Blue

Atrakcja kryjąca się pod nazwą Safari Blue to wycieczka po niebieskich lagunach okalających wyspę. Rejs odbywa się dokładnie na obszarze chronionym w zatoce Menai. Wycieczka obejmuje również odwiedziny na wyspie, która znika w czasie przypływów i pojawia się w okresie odpływów, sprawiając wrażenie bezludnej. W programie rejsu jest wiele innych atrakcji, z których również warto skorzystać.

Stone Town

Stolicą wyspy jest miasto Zanzibar Town, które ma również swoją zabytkową część, Stone Town. Od 2000 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Nazwa pochodzi od surowca, którego użyto do budowy domów. Kamienne miasto jest pełne zabytkowych, kolonialnych budynków i klimatycznych, wąskich uliczek. Można je zwiedzać samodzielnie, poznając urokliwe zaułki i tamtejszą kulturę.

Prison Island

Na wyspę Prison Island można dostać się bezpośrednio ze Stone Town. Nazwa może nie brzmieć zachęcająco, ale wcale nie jest to miejsce, na którym stoi więzienie. Określenie Prison Island wywodzi się z wcześniejszych epok, gdy na wyspie przetrzymywano niewolników. Następnie miejsce zostało przekształcone na szpital. Dziś wyspa jest azylem dla wyjątkowego gatunku zwierząt — żółwi lądowych.

Podsumowanie

Czy warto lecieć na Zanzibar, miejsce tak popularne turystycznie? Odpowiedź brzmi: tak. Jest to idealny cel podróży zarówno dla miłośników odpoczynku na rajskiej plaży, jak i amatorów poznawania innych kultur oraz dzikiej przyrody. Zanzibar ma wiele do zaoferowania, dlatego warto zarezerwować wycieczkę w biurze podróży lub bilet lotniczy i zaplanować niezapomnianą wyprawę.

Autor: AnnaZdjęcie główne: Unsplash; Alexander Osipenkopodróż na Zanzibarwypoczynek na Zanzibarwczasy na Zanzibarwakacje last minute