Gry planszowe, które warto wybrać - planszówki ranking 2022

Gry planszowe, które warto wybrać - planszówki ranking 2022

Strona dostępna jest w dwóch wariantach (jasny i ciemny). Kliknij ikonę obok, aby natychmiastowo zmienić styl.
Dodano 14.05.2021 | Kategoria Hobby

Ciekawe gry planszowe ranking - Wprowadzenie

Gry komputerowe, smartfony i konsole to zmora dzisiejszych czasów. Urządzenia te sprawiają, że standardowe gry karciane czy planszowe odchodzą "do lamusa". Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że oprócz klasycznych i powielanych produkcji, producenci zachwycają nas coraz to bardziej zaawansowanymi, aczkolwiek prostymi do zrozumienia i ciekawymi grami planszowymi.

To właśnie dlatego przygotowaliśmy dzisiejsze zestawienie najlepszych gier planszowych, w której omówimy te najlepsze planszówki. Zanim jednak przejdziemy do recenzji, warto wiedzieć czym kierować się, wybierając fajne gry planszowe. W poniższym rankingu znajdziesz zarówno gry planszowe dla dwojga, jak i takie dla większej ilości osób.

Poradnik zakupowy - wybierz najlepsze gry planszowe (ranking planszówek)!

Zwróć uwagę na ilość graczy

Pierwszym i najistotniejszym elementem jest oczywiście zweryfikowanie czy chcemy gry planszowe dla 2 osób, dla czterech, czy może produkcję przystosowaną dla większej liczby graczy. Pozwoli to mniej więcej określić czy będzie to gra planszowa dla 2 osób, czy może na spotkania ze znajomymi w większym gronie.

Sprawdź rekomendowany wiek graczy

Na rynku dostępna jest ogromna liczba gier, które to dostosowane zostały do wymogów tych najmłodszych graczy, jak i tych o wiele starszych. To wszystko sprawia, że nie musimy kierować się wyłącznie tematyką, ale także dopasować trudność gier oraz ich treści do naszego wieku.

Sprawdź również szczotka do zębów soniczna.

W ten sposób dobierzemy idealne gry planszowe dla młodzieży, dla dorosłych czy dla dzieci. To oznacza proste tytuły dla najmłodszych, bardziej skomplikowane produkcje dla starszych osób, czy nawet treści dozwolone od 18 lat dla dorosłych.

Tematyka gry planszowej - bardzo istotna

Oczywistym jest, że gry planszowe dla nastolatków nie będą oferować nam dziecinnych treści. Tak samo, jak i dorosłe nie będą przystosowane do wymagań młodszych widzów. Warto natomiast pamiętać, że istnieje wiele wariantów popularnych gier, które zostały mocno zmodyfikowane i dostosowane do danej bajki, serialu, filmu czy całej serii bądź uniwersum!

Która gra zatem okaże się najlepsza? Oto ranking gier planszowych!

Dla wielu najpopularniejsza gra planszowa i najlepsza gra rodzinna - sprawdź Monopoly Classic

Przygotowana przez Hasbro, gra Monopoly przygotowana jest dla graczy w wieku 8 lat lub starszych. Produkcja pozwala nam na zostanie magnatem i ekonomistą. To świetne połączenie rozgrywki, gdzie skupiamy się na zarządzaniu naszym majątkiem. Możemy go powiększać poprzez kupowanie ulic, placów czy alei.

Monopoly Classic
Monopoly Classic

Podczas rozgrywki naszym zadaniem jest podróżowanie wokół mapy i skupowanie posesji. Jeśli zbierzemy odpowiednie ulice, będziemy mogli rozwinąć je jeszcze bardziej - stawiając domy i powiększając ich wartość. Ostatecznie nasze ulice będą wypełnione hotelami, które to przyniosą niebotycznie wielkie zyski.

Sprawdź również najlepsze ksiazki do nauki angielskiego.

Jest to klasyczna gra planszowa rodzinna, aczkolwiek można w nią grać nawet we dwoje. Z uwagi jednak na swój klasyczny styl oraz fakt, że większość z nas wielokrotnie już grała w tę grę, może to nie być idealna opcja dla osób poszukujących nowych wyzwań. Jeżeli lubisz kultowe gry planszowe, to ta pozycja jest obowiązkowa.

✅ Zalety

 • Bardzo prosta i zrozumiała rozgrywka
 • Wciągająca gra - przystosowana dla dzieci jak i nastolatków i dorosłych
 • Gra planszowa dla dwojga oraz dla maksymalnie 8 osób
 • Klasyka gier planszowych
 • Doskonała gra planszowa dla dzieci
 • Gra familijna
 • Dla wielu najlepsza gra planszowa

❌ Wady

 • Niezbyt wymagająca rozgrywka
 • Szybko się nudzi

Gdzie kupić Monopoly Classic?

SklepCenaWysyłka z
Ceneood 88 złPolska

Nieco inną, mniej popularną, w kategorii "top gry planszowe" jest Trefl Kolejka

Trefl to marka, która przygotowała nam grę dla nieco starszych widzów niż w przypadku Monopoly. Jest to także oferta nieco tańsza, a dodatkowo przystosowana dla osób, które pragną znaleźć grę planszowe na 2 osoby. Gra pozwala nam przenieść się do lat osiemdziesiątych i jak sama nazwa wskazuje, stanąć w kolejkach do sklepów.

Trefl Kolejka
Trefl Kolejka

Co ciekawe, na początku nie wiemy dokładnie czy wybrana przez nas kolejka zagwarantuje nam poszukiwany przez nas towar. Napięcie z każdą kolejną turą rośnie podczas odkrywania następnych kart z dostawami towaru. W grze nie każdy będzie miał tyle szczęścia, aby zyskać przedmioty i cieszyć się z fantów.

Sprawdź również ciśnieniowy ekspres do kawy.

Produkcja oferuje nam szereg prześmiewczych kart jak, na przykład, Matka z dzieckiem na ręku, Pan tu nie stał, czy Towar spod lady. Musimy je wykorzystać w odpowiedni sposób, aby uzyskać dostęp do oryginalnych produktów, które to przedstawione zostały za pomocą zdjęć rzeczywistych fantów.

Gra przewidziana jest co prawda dla każdego w wieku powyżej 12 lat, lecz jest to szczególnie polecana gra dla starszych użytkowników. Dodatkowo, istnieje możliwość zagrania w grę w duecie, a więc jest to ciekawa gra planszowa dla par.

✅ Zalety

 • Bardzo wiernie odwzorowane lata osiemdziesiąte
 • Prześmiewcze oryginalne karty
 • Bardzo dobra grywalność i opracowanie graficzne
 • Humorystyczna gra dla każdego

❌ Wady

 • Przeciętnej jakości wykonanie

Gdzie kupić Trefl Kolejka?

SklepCenaWysyłka z
Ceneood 80 złPolska

Gra o Tron - Druga edycja (Gra Planszowa) to natomiast rozwiązanie dla fanów Pieśni Lodu i Ognia

Jeżeli uwielbiamy świat przedstawiony w serialu Gra o Tron, a dodatkowo uwielbiamy elementy strategiczne i ekonomiczne, to warto sprawdzić planszową grę, w której to Twoim głównym zadaniem będzie zdobycie Żelaznego Tronu.

Gra o Tron
Gra o Tron

W grze pojawia się siedem królestw, które kierowane są przez takie rody jak Lannisterowie, Baratheonowie, Greyjoyowie, Starkowie, Tyrellowie, a także Martellowie. Oprócz tego, musimy także pamiętać o tym, że na dalekiej północy plemiona Dzikich cały czas rosną na siłę. Produkcja pozwala nam zatem na zbieranie armii, poprawę sytuacji materialnej, a następnie na walkę z innymi graczami w celu zdobycia tronu.

Sprawdź również silownia w domu.

Produkcja przygotowana została natomiast w taki sposób, aby przypodobać się nie tylko fanom serii, ale także i wszystkim innym. Jest to jednak produkcja przystosowana dla minimum trzech graczy.

✅ Zalety

 • Bardzo rozbudowana rozgrywka
 • Świetnej jakości wykonanie
 • Niezwykle dopracowana oprawa graficzna
 • Wiele możliwości rozgrywki (warianty gry)
 • Gra z kategorii "gry planszowe strategiczne"

❌ Wady

 • Przewidziana dla trzech lub więcej osób

Gdzie kupić Grę o Tron - Drugą edycję?

SklepCenaWysyłka z
Ceneood 135 złPolska

Dla nieco starszych Portal Games Detektyw - Kryminalna Gra Planszowa

Inną, dosyć drogą grą, jest kooperacyjna produkcja, która przygotowana została przez trzech autorów. Jest to tytuł przystosowany dla graczy w wieku powyżej 16 lat z uwagi na to, że jest to kryminalna gra, która przenosi nas do świata zbrodni.

Portal Games Detektyw
Portal Games Detektyw

Tytuł zawiera w sobie wiele ciekawych i wymagających zagadek o podłożu kryminalnym. Produkcje oferuje aż 5 różnych spraw, które należy rozwiązać. Co ciekawe, gra oferuje niezwykle rozbudowaną rozgrywkę z uwagi na zastosowanie tak zwanej wirtualnej, dedykowanej bazy danych.

Sprawdź również jak zwalczyć cellulit na udach.

Jest to opcja przygotowana dla maksymalnie 5 osób, aczkolwiek możemy bez najmniejszych problemów rozwiązać wszystkie zagadki samemu. W grze musimy przede wszystkim rozwiązać pięć spraw kryminalnych. Do każdej z nich trzeba sporządzić notatki i wykorzystać logiczne myślenie, aby połączyć wskazówki, a także podejrzanych, by dowiedzieć się prawdy i ustalić prawdziwych winnych!

Jest to jednak gra przewidziana wyłącznie dla osób powyżej 16 roku życia. Dodatkowo skomplikowana rozgrywka może nie przypaść każdemu do gustu.

✅ Zalety

 • Bardzo rozbudowana rozgrywka
 • Idealna dla starszej młodzieży i dorosłych
 • Możliwość gry samemu bądź do 5 ciu osób
 • Wiele ciekawych zagadek logicznych

❌ Wady

 • Bardzo skomplikowana

Gdzie kupić Kryminalną Grę Planszową?

SklepCenaWysyłka z
Ceneood 103 złPolska

Tajniacy to świetny tytuł i idealne rozwiązanie na spotkania towarzyskie nieco starszych graczy!

Nieco mniej wymagającą grą, która jest także o wiele krótsza od pozostałych, jest gra planszowa Rebel - Tajniacy. Jest to świetna gra towarzyska z uwagi na maksymalną liczbę graczy wynoszącą aż 8.

Tajniacy
Tajniacy

Produkcja dzieli nas na dwie drużyny, w której to szefowie wywiadu muszą odgadnąć wszystkich swoich agentów za pomocą podawanych haseł. Każdy agent ma kryptonim, którym się kieruje. Jednakże, w grze znajduje się także kryptonim należący do zabójcy.

Sprawdź również smartwatch z gps męski.

Uznawana za najlepszą grę planszową do towarzystwa, Rebel - Tajniacy wymaga od nas podawania haseł, które to wielokrotnie okażą się wieloznaczne, a więc i będą mieć wiele skojarzeń. Tajniacy zazwyczaj występują w wielu zestawieniach gier w kategorii "najpopularniejsze gry planszowe".

✅ Zalety

 • Świetna gra towarzyska
 • Wysoce rekomendowana przez użytkowników
 • Dla wielu graczy
 • Humorystyczna rozgrywka

❌ Wady

 • Przewidywany czas gry to tylko 15-25 minut

Gdzie kupić grę Tajniacy?

SklepCenaWysyłka z
Ceneood 48 złPolska

Podsumowanie - ranking gier planszowych. Jaką grę planszową wybrać?

Gry planszowe mają to do siebie, że zaskakują nas swoim zróżnicowaniem oraz tym, że przygotowywane są dla graczy o bardzo różnych upodobaniach. Dlatego przed wyborem gry warto pomyśleć, czy pragniemy prostej i szybkiej gry towarzyskiej, czy może rodzinnej produkcji. Istnieją także o wiele bardziej zaawansowane i mocniej angażujące produkcje, które to zachwycą nas wykonaniem oraz głębią.

Sprawdź również najlepsze oczyszczacze powietrza.

🎲 Jakie polecane są gry planszowe dla par?

Gry planszowe dla dwóch osób, które możemy polecić to np. Kolejka lub Tajniacy (edycja Duet).

🧩 Polecane gry planszowe dla znajomych?

Takimi grami najczęściej są Tajniacy, Monopoly Classic, lub Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa.

Autor: Annaplanszówki